Análne svrbenie

Svrbenie v okolí konečníka môže byť dôsledkom rôznych chorôb okolia ritného otvoru alebo celosystémových ochorení. Tento problém sa týka cca 5 % populácie a vyskytuje sa prakticky v každom veku nezávisle od pohlavia.

Príčiny

LOKÁLNE

Všetky stavy sprevádzané zvýšenou vlhkosťou tohto miesta a okolia alebo prítomnosťou nepravidelného sekrétu zo stolice, ako sú píšťaly, trhliny, kŕčové žily, nádory, inkontinencia stolice alebo prolaps konečníka, zápalové ochorenia hrubého čreva. Patria sem aj situácie, keď je obmedzená možnosť hygienickej očisty alebo nadmerné potenie v análnej oblasti.
Alergické zápaly kože v dôsledku precitlivenosti napríklad na mydlo alebo kúpeľňové peny, pracie prášky, dezodoranty, na bielizeň vyrábanú zo syntetických materiálov.

Ženské choroby prejavujúce sa silným výtokom z pošvy. Infekcie v okolí ritného otvoru, napríklad mykóza, enterobiáza, svrab, vši. Niektoré choroby kože, napríklad lupienka.

CELOSYSTÉMOVÉ

Cukrovka, žltačka, alergické ochorenia, medikamentózna liečba iných ochorení (napríklad použitie imunosupresív)

LIEČBA

VŠEOBECNÉ ODPORÚČANIA

Pre úspešnú liečbu problémov s kožou alebo sliznicou v okolí konečníka nezabúdajte na pravidelný kúpeľ alebo sprchu. Vyhýbajte sa silnému treniu okolia ritného otvoru uterákom alebo toaletným papierom nevhodnej kvality. Nepoužívajte peny do kúpeľa, siahnite radšej po jemných hydratačných mydlách. Na okolie ritného otvoru nepoužívajte dezodoranty. Po vyprázdnení sa očistite okolie ritného otvoru mäkkým toaletným papierom, navlhčenou gázou alebo oblasť jemne umyte teplou vodou a mydlom. Noste voľnú bavlnenú spodnú bielizeň, vyhýbajte sa syntetickým materiálom.

Pre menštruujúce ženy je výhodné nahradiť vložky tampónmi. Vyhýbajte sa silno koreneným, ostrým jedlám, káve, čaju, alkoholu a kakau, lebo podľa názoru väčšiny chorých zosilňujú príznaky choroby. Vyhýbajte sa fyzickej námahe, ktorá vedie k silnému poteniu.

FARMAKOLOGICKÁ LIEČBA

Na okolie ritného otvoru používajte masti a gély s protizápalovým účinkom, tlmiacim bolesť, a to hotové od výrobcu alebo pripravené v lekárni. V prípadoch značného zosilnenia prejavov môžu byť nápomocné upokojujúce lieky, ktoré však používajte pod prísnym dohľadom lekára.